Jak dobieramy opony

Dobór odpowiednich opon jest ważny dla komfortu jazdy jak również dla bezpieczeństwa. Wielu kierowców kilkuletnich aut, staje przed  inwestycją związaną z wymianą opon i tu zaczyna się problem. Jak dobrać odpowiednie opony do posiadanego auta. Chodzi tu o rozmiar opon, który jest różny dla różnych typów aut. Gdy nasze auto ma opony oryginalne czyli niewymieniane od czasu zakupu w salonie, trzeba sprawdzić rozmiar wytłoczony na bokach opon, jest to szereg cyfr wymieszany z literami. Jest to rozmiar, seria.

Rzadko zdarza się by te oznaczenia nie były widoczne na zużytej mocno oponie, jednak, gdy tak się stało lub, gdy mamy wątpliwości co do tego, czy auto ma założone opony o właściwym rozmiarze, jest jeszcze kilka miejsc, gdzie ten rozmiar opon właściwych można znaleźć. Najlepiej jest to sprawdzić w karcie wozu, książce wozu w dziale specyfikacji auta. Często takie informacje znajdują się w ważnych ale mniej widocznych miejscach nadwozia. Pierwszy takim miejscem jest klapka wlewu paliwa, w innych modelach może być to mechanizm zamka w drzwiach od strony kierowcy lub też często na słupku za kierowcą. Obecnie możemy również poszukać takich informacji w internecie, jest wiele serwisów poświęconych danym modelom aut.

Wpisując w wyszukiwarce markę samochodu, trafimy na pewno na stronę ze specyfikacją, gdzie takie informacje się znajdują. W przypadku starszych aut, możemy poszukać na forach internetowych osób, które takie auta mają i wiedzą jakie potrzebne są do nich opony. W ostateczności, gdy nie potrafimy samodzielnie ustalić jaki rozmiar opon musimy kupić, możemy udać się do zakładu wulkanizacji, do mechanika lub do dilera aut danej marki, tu powinni nam udzielić informacji na temat tego jakie opony do danego auta.

Rzeczą oczywistą jest, że każda opona w aucie powinna być jednakowa, podobnie jak to, że w okresie zimowym powinny być zakładane opony zimowe a w okresie letnim opony bardziej przystosowane do jazdy po suchej nawierzchni. W żadnym wypadku te opony nie powinny być między sobą łączone, tzn. nie powinno być tak, że na trzech kołach mamy zimówki a na jednym opony letnie itp kombinacje. Odpowiedni dobór opon poza kwestią bezpieczeństwa i komfortu jest ważny również ze względu na możliwość osiąganych prędkości a także co chyba dla wielu osób ważniejsze, dobre opony powalają na znaczne ograniczenie spalania. Zresztą w tej ostatniej kwestii równie ważne jest pilnowanie, by w kołach było optymalne dla danego auta ciśnienie, wtedy oszczędzimy na paliwie.