Jest sposób na ominiecie podatku od kupna auta

Podatek od umów cywilnoprawnych musi zapłacić każdy podatnik, który zdecydował się na kupno samochodu. Tak głosi teoria, jednak praktyka pokazuje, że można uniknąć podatku…

Ile wynosi podatek PCC?

Podatek od umów cywilnoprawnych PCC to nic innego tylko stary poczciwy podatek od wzbogacenia. Większość jednak zapyta: co to za wzbogacenie, kiedy kupując auto za 30 000 zł zyskuje się auto o równowartości wydanej kwoty? Na logikę wychodzi, że podatnik jest na zero, ale i tak podatek musi zapłacić, a dokładniej 2% wartości samochodu. W powyższym przykładzie podatek PCC wyniesie 600 złotych. I w dodatku podatnik nie może liczyć na żadne ulgi podatkowe 2012.

Transakcja poza granicami kraju

Okazało się, że polscy podatnicy potrafią bardzo dobrze czytać ze zrozumieniem nawet bardzo skomplikowane ustawy. Znajomość prawa może bowiem wpłynąć w istotny sposób na zawartość naszego portfela, ale do rzeczy. Jak głosi art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych:

„podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania w Polsce i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski”.

Czyli aby zakupić samochód bez konieczności uiszczenia podatku z tego tytułu kupujący powinien:

a)      znajdować się poza terytorium Polski

b)      zatroszczyć się o to, aby samochód również znalazł się za granicą w chwili dokonania transakcji

Tak więc mimo że w formularzu podatkowym PIT ulgi na samochód nie posiadamy, można w prosty sposób zadbać o pomniejszenie podatku z tytułu zakupu auta.

O czym warto pamiętać?

Fiskus nie przepada za sytuacjami, kiedy z jakiegoś powodu ciężko wypracowane pieniądze podatników nie trafiają to skarbonki Ministerstwa Finansów, dlatego bardzo mocno interesuje się wszelkimi transakcjami dokonanymi przez podatników. Aby nie świecić oczami przed urzędnikami, warto zatroszczyć się o dowody świadczące na naszą korzyść. Warto zrobić zdjęcie, które będzie wskazywało na dokonanie zakupu auta poza granicami kraju. Na pewno faktura za paliwo lub winieta również okażą się pomocnymi gadżetami. Oczywiście warto zatroszczyć się o świadka, który potwierdzi nasze słowa.

I jeszcze jedna uwaga: zanim zdecydujemy się na kupno auta poza granicami Polski, sprawdźmy czy aby koszty przejazdu na wyznaczone miejsce nie okażą się czasami wyższe od podatku, który musielibyśmy zapłacić fiskusowi.