Rodzaje i producenci opon

Od tego, jak dobrze dobierzemy opony zależy nie tylko komfort  bezpieczeństwo jazdy ale w dużej mierze również spalanie paliwa. Dobre opony pozwalają oszczędzić nawet kilkanaście procent w skali roku wydatków na paliwo. Jak więc wybrać te odpowiednie?. Na rynku jest dużo rodzajów opon, tu przede wszystkim liczy się to co chcemy osiągnąć, czego oczekujemy po danym rodzaju opon i jaki mamy samochód. Tu wyróżniamy opony do samochodów osobowych, ciężarowych, dostawczych i  do aut z napędem 4×4. Skupmy się na autach osobowych, tu opony dzielimy na kilka podstawowych grup.

Opony letnie, które dobrze sprawdzają się na drogach zarówno suchych jak i mokrych. Rzeźba bieżnika umożliwia szybkie odprowadzanie wody. Są bardziej twarde niż opony zimowe, są przy okazji znacznie tańsze. Opony zimowe mają taką rzeźbę bieżnika, która poprawia przyczepność na nawierzchniach mokrych i śliskich. Znacznie skuteczniej odprowadzają wodę i błoto niż opony letnie. Dzięki specjalnej mieszance, opony zimowe są odpowiednio miękkie nawet w niskich temperaturach. Opony terenowe to takie, które są grubsze, bardziej są odporne na uszkodzenia w tym przebicia.

Opony uniwersalne to takie, które teoretycznie dobrze się sprawdzają w każdych warunkach i nie trzeba ich sezonowo zmieniać. Jednak jak ktoś mądrze powiedział w jakiejś reklamie, jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. No właśnie. Można również opony podzielić pod kontem rodzaju rzeźbień bieżnika. Są więc opony z kierunkową rzeźbą bieżnika, które zapewniają lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni, skuteczniejsze są również w czasie hamowania. Są również opony z asymetryczne, ze zróżnicowaną rzeźbą bieżnika. Takie opony zapewniają lepsza przyczepność i stabilność podczas manewrów i jazdy.

Na krajowych drogach sprawdzają się opony różnych producentów, jednak chyba najpopularniejsze są te, produkowane przez firmę Dębica. Przeważnie jest tak, że krajowy producent ma fory u kierowców. Jednak zagraniczne marki też wcale nie pozostają z tyłu. Równie popularne są opony Goodyear, Michelin czy Dunlop a wśród  osób korzystających z opon terenowych z pewnością najpopularniejsze są opony firmy Pirelli. Każda z firm ma bogaty wybór opon letnich, zimowych, uniwersalnych, trochę mniej jest opon terenowych ale i one same są mniej popularne wśród kierowców. Częściej stawiamy na opony szosowe, chociaż nawierzchnia na wielu polskich drogach mogłaby skłaniać nas ku oponom terenowym.