Mapy i Systemy Nawigacyjne

Moda na systemy nawigacyjne trwa już od kilku lat. Na początku to była jedynie kwestia mody, były one bowiem mało wiarygodne, nie rozróżniały drogi polnej od drogi, po której faktycznie mogą jeździć auta. Kiedyś znajomy w górach musiał przejechać autem osobowym drogą która była pod takim skosem, że całym ciężarem ciała przytulił się do drzwi.

Teraz nawigacje są zdecydowanie dokładniejsze i mają zdecydowanie więcej możliwości. Ci, którzy lubią jeździć w nocy, często ustawiają nawigacje po to, by coś do nich mówiło. Radio za bardzo usypia a głos z nawigacji drażni, i rozbudza. Są nawet wydawane specjalne nawigacje dla tych, którzy lubią nocną jazdę. Wtedy poza standardowym „skręć w prawo”, „skręć w lewo” pojawiają się również uwagi typu „ nie śpij” lub „uważaj”. W wielu nawigacjach głosu użyczają znane postacie, które nocą na nas krzyczą lub opowiadają dowcipy czy po prostu zwracają się do nas w zaskakującej formie, co nas wyrywa z transu.

Same nawigacje zmieniły się diametralnie, to właściwie coraz częściej małe tablety, w których wykorzystujemy dowolną mapę, przechowujemy różne pliki, poza tym możemy oglądać filmy, słuchać muzyki, czy za pomocą bluetooth możemy również odbierać i inicjować połączenia telefoniczne. Tym samym obecnie nawigacje są nie tylko czymś co warto mieć z powodu mody, lecz po prostu dlatego, że są przydatne. Można ustawić najkrótszą drogę do celu lub drogę najtańszą, wtedy pomijane są autostrady. Dzięki nawigacji udaje się nam również unikać tras zakorkowanych lub takich, które w danym momencie są w remoncie czy przebudowie. To wszystko sprawia, że do celu dojeżdżamy szybciej a przede wszystkim bezpieczniej.

O czym należy pamiętać, gdy chcemy kupić nawigację? Przede wszystkim należy sprawdzić jak jest z aktualizacjami map. Jak wiele przydatnych opcji ma taka nawigacja. Chodzi tu przede wszystkim o kalkulacje trasy, jakie opcje takiej kalkulacji są oferowane. Czy nawigacja posiada coś takiego jak tryb dzienny i nocny. Czy można do niej załadować dowolną mapę, czy też ma auto mapę, która sama się uaktualnia. Nie warto kupować nawigacji bardzo rozbudowanych o dodatkowe funkcje, które w czasie jazdy nie koniecznie się przydają. Nie chodzi tu tylko o to, że są to rzeczy drogie, ale przede wszystkim chodzi o to, że i tak z wielu funkcji nie będziemy korzystać. Lepiej skupić się na tym, by były tam rzeczy funkcjonalne, a także by menu było przejrzyste. By można było wszystko łatwo ustawić.